Niektóre osoby nie mogąc znaleźć satysfakcjonujących ich nieruchomości na rynku wtórnym ani pierwotnym dochodzą do wniosku, że jedyną opcją do zamieszkania w spełniającym ich wszystkie wymagania budynku jest jego budowa od fundamentów. Pozostaje im zatem poszukiwanie właściwej działki budowlanej by urzeczywistnić swoje marzenia o domu idealnym, który spełni wszelkie pokładane w nim przez członków rodziny nadzieje.

Dla przeważającej grupy ludzi nie ma alternatywy poza wzięciem kredytu na rozpoczęcie budowy takiego domu. Spłata takiego kredytu pochłania znaczący procent budżetu domowego zatem nim zdecydujemy się na postawienie domu warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniej działki budowlanej, która spełnia wymagania względem lokalizacji i okolicznej infrastruktury. Zwykle najbardziej poszukiwane są działki o umiarkowanej wielkości, od około 500 m2 lecz warto mieć na względzie, że dopiero działka o powierzchni około 1000 m2 zapewni nam wystarczającą dozę prywatności pozostawiając miejsce do założenia niewielkiego ogrodu, w którym można zrelaksować się w czasie wolnym.

Bardziej majętni ludzie poszukują dziś coraz częściej działek rekreacyjnych położonych w atrakcyjnych pod względem przyrodniczym lokalizacjach, w szczególności w terenach nadmorskich, podgórskich bądź też w sąsiedztwie jezior. Dają one wiele możliwości dla rodziny w kwestii odpoczynku poza miastem. Możliwe jest postawienie na nich domku letniskowego, który jest świetną bazą wypadową na kilka dni odpoczynku, przykładowo w trakcie długich weekendów, których nie brakuje w naszym kalendarzu. Działki rekreacyjne w popularnych pod względem turystycznym rejonach potrafią osiągać spore ceny, przy czym im bliżej punktu o największej wartości rekreacyjnej (nad samym jeziorem, wysoko w górach, blisko plaży) tym ceny rosną w większym tempie. Działki rekreacyjne kupuje się zwykle w dość sporej odległości od stałego miejsca zamieszkania zatem pomocne może być w ich wynalezieniu skorzystanie z usług lokalnego biura nieruchomości.