Dla każdego człowieka, który posiada własny dom jednorodzinny zgoła oczywiste jest, że wszystkie sprawy dotyczące utrzymania jego domu spoczywają na jego barkach. Wiadomo, że nikt tego za niego nie zrobi. Rzecz jasna, do zadań które wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy zatrudnia się specjalistów, ale to posiadacz domu musi zdawać sobie sprawę z tego, że dany element domu lub jego otoczenia wymaga uwagi. Całkiem inaczej wygląda to w domach wielorodzinnych bo w tym przypadku odpowiedzialność na stan techniczny budynku niejako rozmywa się wśród licznych współwłaścicieli.

Zarządzanie nieruchomościami w ręku specjalisty

zarządca nieruchomościPoza tym gdyby jeden z nich postanowił wziąć sprawy we własne ręce to inni mogliby się z nim nie zgodzić. Uznaliby, że naprawa nie jest konieczna, lub że wykonał ją źle, a wszyscy mogli by się pokłócić o to kto ma pokryć koszty naprawy w jakiej kwocie. Oczywiste jest, że kiedy większa liczba osób ma podjąć jakąś decyzję to najlepiej gdyby ktoś im przewodził. Dobrze jest także powierzyć wszystkie zadania związane z utrzymaniem budynku jednej osobie. Np. w przypadku wspólnot mieszkaniowych dobrym pomysłem jest zatrudnienie zarządcy nieruchomości.

Zadania zarządcy nieruchomości

Wspólnoty mieszkaniowe muszą posiadać zarząd, ale on nie będzie się zbierał za każdym razem kiedy trzeba podjąć jakąś błahą decyzję. Lepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie zarządcy nieruchomości (zobacz: http://fhutechnika.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami/), który na bieżąco będzie doglądał stanu technicznego budynku, dbał o podstawowe sprawy, a kiedy zajdzie potrzeba wykonania jakiegoś poważniejszego remontu zgłosi członkom wspólnoty zakres potrzebnych prac i zajmie się organizacją oraz przeprowadzeniem wszystkiego, tak by nie kłopotać każdego z mieszkańców z osobna.

Dom dobrze zarządzany

W każdym budynku wielorodzinnym występuje także konieczność zatroszczenia się o bieżącą eksploatację budynku. Ktoś musi zająć się takimi sprawami jak kontakt z firmą wywożącą odpady, zorganizować skoszenie trawy wokół budynku w lecie i odśnieżenie zimą. Zarządca nieruchomości dba również o stan techniczny wspólnych części budynku i reaguje kiedy potrzebna jest jego ingerencja. Zarządzanie nieruchomością przez wynajętego specjalistę jest chyba najbardziej wygodnym rozwiązaniem dla mieszkańców każdej wspólnoty mieszkaniowej.