Gdy w twej rodzinie pojawiają się nowi członkowie i nie mieścisz się już w dotychczasowym mieszkaniu potrzebujesz wreszcie poważnie przeanalizować zamianę lokalu na większy. Przy tego rodzaju decyzjach powinno się przeanalizować wszelakie opcje bowiem efekty tejże decyzji będą postrzegalne wciąż przez parędziesiąt lat, szczególnie takie pieniężne.

Jak wziąć się do nabycia mieszkania? Przede wszystkim należy wnikliwie przestudiować własną zdolność kredytową. Uznajmy, iż dla większości czytelników kupno mieszkania na kredyt stanowi jedyną dopuszczalną i prawdopodobną możliwość. Wpływ na twoją zdolność kredytową mają także jakiekolwiek limity obciążenia, kredyty oraz karty kredytowe. Domyślasz się prawdopodobnie, że osłabiają one twoją zdolność uzyskania pożyczki. Na samym początku więc zalecam zlikwidować kartę kredytową jak również rozliczyć a także zamknąć wszelkie limity obciążenia w rachunku bankowym. Będziesz także potrzebować zaświadczenia z banku, iż są one zakończone (na co czeka się niekiedy dość długo).

Potem trzeba dobrać miejscowość w której chcesz zamieszkać. Korzystnie przeprowadzić się w miejsce, z jakiego łatwiej będzie dotrzeć do pracy. Czasem nawet lepiej zmienić miejscowość zakwaterowania bo może być ona lepiej skomunikowana a ceny nieruchomości niższe. Gdy już wiesz gdzie preferujesz zamieszkać musisz rozpocząć badać ogłoszenia o sprzedaży żeby przybliżyć się z zakresem cenowym lokum w tejże okolicy (możesz też zajść do biura nieruchomości).

Kiedy odszukasz już godziwe lokum dobrze byłoby je zobaczyć jak również sprawdzić jego stan techniczny i legislacyjny. Wówczas już można zmierzać do banku zabiegać o kredyt. Czasem potrzebne jest podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedawcą, która może, ale nie wymaga być napisana w formie aktu notarialnego. Przypuszczając, że bank zaakceptuje twój wniosek będzie on chciał ustrzec się przed ryzykiem i poprosi o wycena nieruchomości. Poszczególne banki współpracują ze swymi rzeczoznawcami majątkowymi i nie pobierają nadzwyczajnej opłaty za wycenę posiadłości. W odmiennym wypadku musisz odnaleźć rzeczoznawcę majątkowego samodzielnie. Uprawniony rzeczoznawca majątkowy ustali wartość posiadłości a przy okazji zgłębi jej kartotekę.

Jeżeli otrzymasz kredyt kolejna w kolejności jest wizyta u notariusza. Akt kupna-sprzedaży posiadłości musi być przygotowany w postaci aktu notarialnego. Od sprzedaży posiadłości na rynku pochodnym nakładany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości dwóch procent. O ile dla mieszkania nie była wcześniej założona księga wieczysta zostanie ona założona z zaznaczeniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

Czasami sprzedający może wymóc w umowie czas na wyprowadzkę z zajmowanego lokalu, lecz gdy już to uczyni można zacząć się wprowadzać i wyposażać nowiutkie mieszkanie.