Wiele osób boryka się z podjęciem decyzji czy lepiej jest kupić mieszkanie czy dom, a może nawet zbudować coś od podstaw. Potrzeby mieszkaniowe należą do najważniejszych a niestety także nakłady finansowe potrzebne do urzeczywistnienia tych potrzeb należą do wyjątkowo znacznych. Zatem podjęcie tak istotnej decyzji jaką jest wybór pomiędzy mieszkaniem a domem musi być poprzedzone bardzo wnikliwą analizą zalet i wad obu rozwiązań.

Dla kogo mieszkanie?

Zakup mieszkania jest korzystny dla osób, które cierpią na ciągły brak czasu i lubią mieć łatwy i wygodny dostęp do korzyści i atrakcji jakie płyną z mieszkania w mieście. Mieszkając w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym nie musimy martwić się o wiele rzeczy. To administrator budynku zajmuje się koniecznymi naprawami i remontami, ogrzaniem lokali w zimie czy temu podobnymi kwestiami. Z reguły łatwy jest dostęp do wszelkich wygód z jakimi kojarzymy mieszkanie w mieście, a zatem duży wybór sklepów, szerokie perspektywy podjęcia pracy, edukacja, opieka zdrowotna. Jedyne nakłady jakie ponosimy to koszt czynszu, opłat eksploatacyjnych oraz media. Niestety są i pewne wady. Do największych należy mała przestrzeń jaka pozostaje do dyspozycji mieszkańca lokalu w budynku wielorodzinnym. Problemem może być również znalezienie miejsca parkingowego oraz samo poruszanie się samochodem w zatłoczonym mieście. Wreszcie ograniczenie prywatności bo wciąż mamy świadomość tego, że za niezbyt grubą ścianą mieszka ktoś inny.

Dla kogo dom?

Zakup lub budowa domu to idealne rozwiązanie dla ludzi doceniających wolność. W łatwy sposób można odgrodzić się od oczu postronnych osób, a znacznie większa powierzchnia mieszkania zapewnia odpowiednią dozę prywatności każdemu z członków rodziny. Bez problemu można zrelaksować się we własnym ogrodzie i urządzić grilla bez martwienia się o to czy komuś to może przeszkadzać. Nie trzeba martwić się o to czy w nocy ktoś ukradnie samochód bo ten bezpiecznie stoi w garażu. Niestety o wszelkie remonty i naprawy musimy troszczyć się sami, jednak mamy realny wpływ na to co i jak możemy zrobić. Nikt nie będzie nam narzucać w jakim kolorze możemy mieć okna czy drzwi. Mieszkanie w domu jest jednakże znacznie kosztowniejsze. Ogrzanie go pochłania duże sumy pieniędzy. Większe są także opłaty za elektryczność. Niejednokrotnie mieszkając w budynku jednorodzinnym mamy utrudniony dostęp do komunikacji publicznej lub zupełnie jesteśmy go pozbawieni. Często mniejszy jest wybór jeśli chodzi o sklepy, szkolnictwo czy opiekę zdrowotną, co wynika z faktu, że w większości przypadków osiedla domków jednorodzinnych znajdują się w małych miasteczkach lub na obrzeżach dużych miast. W przypadku samodzielnej budowy mamy jeszcze większy wpływ na to w jaki sposób będziemy mieszkać lecz dużo zależy od takich czynników jak to czy mamy już działkę budowlaną czy należy ją dopiero kupić oraz czy możemy sobie pozwolić na samodzielną budowę czy też musimy skorzystać z pomocy firmy budowlanej.

Jak widać z tego zestawienia obie alternatywy mają swoje zalety i wady. Koszt zakupu domu czy mieszkania nie jest jednolity w skali kraju ponieważ niewielkie mieszkanie w stolicy może kosztować więcej niż solidny dom na prowincji. Ostatecznie właśnie to możliwości finansowe kupującego a nie rzeczywiste potrzeby decydują o wyborze dachu nad głową.