prace ziemne koparką

Nadejście wyższych temperatur i początek wiosny to tradycyjnie już zapewne początek okresu prac na budowach i w ogrodach. Po przeczekaniu zimy kiedy to zmarznięta ziemia nie pozwala na wiele rodzajów robót można w końcu nadrobić stracony czas i popchnąć robotę do przodu. Rusza wtedy wiele budów i zaczyna się zakładanie nowych ogrodów, a wszystko to wymaga przeprowadzenia pewnych prac ziemnych.

Kilkadziesiąt lat temu jakiekolwiek prace ziemne dla osoby prywatnej były z pewnością dosyć uciążliwe. Z powodu braku dostępu do maszyn jakie znacznie przyspieszyłyby takie przedsięwzięcie oraz uczyniły je łatwiejszym (chyba, że ktoś miał znajomego budowlańca, który może nie do końca zawsze zgodnie z prawem wypożyczył sobie taką maszynę). Ciężki sprzęt budowlany czyli popularne koparki albo spychacze był wówczas raczej jedynie w rękach państwowych zakładów budowlanych i zwykli ludzie mieli marne szanse na jego wynajęcie.

Jednak już od dłuższego czasu nie ma praktycznie żadnego kłopotu z wynajęciem koparki bowiem wolny rynek zrobił swoje i powstało bardzo dużo mniejszych albo większych firm, które wykonują takie usługi maszynami budowlanymi dla każdego kto ich potrzebuje i może za nie zapłacić. Ktokolwiek zaczyna budowę nowego domu i musi wykopać doły pod fundamenty albo wylewkę zamiast męczyć się wiele dni przy machaniu łopatą może dziś zadzwonić po jakąś firmę, która wypożycza koparkę na prace ziemne i w ciągu jednego dnia cała praca, która bez takiego urządzenia trwała by wieki jest zrobiona.

gotowy ogród

Jeśli mówimy o stawianiu budynku to roboty ziemne ograniczają się formalnie do wykopania dołów pod fundament oraz rowów do podciągnięcia rur do takiego nowo budowanego obiektu. O wiele bardziej złożone mogą być prace ziemne gdy zakładamy ogród, im większa jego powierzchnia tym większe wyzwanie. Nie raz ogrody zakłada się na terenie, który wymaga rewitalizacji po pracach budowlanych. Prace takie wywlekają na powierzchnię dużo gliny zatem wymagane jest dowiezienie świeżej warstwy gleby, jej rozplantowanie i wyrównanie. Dopiero wówczas może przystąpić do działania ogrodnik.

W naszym klimacie takie prace ziemne realizuje się do późnej jesieni, ewentualnie w wyjątkowo sprzyjających warunkach lub w razie faktycznej konieczności wykonuje się je także później, ale wymagają one już nieco mocniejszego sprzętu niż zwykła minikoparka, która wystarczy w przypadku typowej działki o powierzchni do 10 arów.