Wyselekcjonowanie właściwego do swych potrzeb wariantu klimatyzatora zależy od szeregu licznych elementów, do jakich należą kubatura chłodzonego wnętrza, doza ciepła wydzielanego w środku niego, stopień nasłonecznienia obiektu itp. Konkretny model klimatyzatora poleci wam monter po zapoznaniu się z realiami dominującymi w waszym obiekcie, poniżej scharakteryzuję jedynie nader typowe odmiany klimatyzatorów.

Klimatyzatory okienne

klimatyzator okiennyTaka odmiana klimatyzatorów polecana jest raczej do niedużych pomieszczeń. Wszystkie komponenty tego wariantu klimatyzatora zawarte są w pojedynczej obudowie (sprężarka, skraplacz, parownik oraz chłodnica). Tego rodzaju klimatyzator instaluje się w przerwy utworzone w ścianie lub parapecie co wymaga naruszenia konstrukcji muru.


Klimatyzator typu split

Urządzenia typu split zaliczają się do najpopularniejszych, a samo urządzenie to dwie jednostki (stąd nazwa split), jeden moduł położony jest wewnątrz mieszkania natomiast druga jednostka usadowiona jest na zewnętrznej ścianie. Zewnętrzny moduł urządzenia zawiera sprężarkę, skraplacz jak również zawór rozprężny. Część znajdująca się w środku pomieszczenia składa się z parownika albo chłodnicy jak również wentylatora. Nie potrzeba dla niego tworzyć sporych szczelin w murach (wystarczy niewielki otwór dla rury odprowadzającej ciepłe powietrze). Odróżnia się ponadto od wcześniej wymienionego typu bardziej schludnym wyglądem oraz zabiera wewnątrz niewiele miejsca w porównaniu do klimatyzatora okiennego. Klimatyzatory tego pokroju można spożytkować do schładzania najwyżej dwóch pomieszczeń. Wiodące marki tego typu klimatyzatorów to Midea, Gree, Hyundai, LG, Samsung czy Sinclair.

Centrala klimatyzacyjno-wentylacyjna

To urządzenie jest wskazywane w okoliczności gdy potrzebujesz schłodzić poważniejszą ilość pomieszczeń lub wnętrza o poważniejszej kubaturze. Wyróżniamy dwa możliwe wyjścia stosowane w tego rodzaju centrali klimatyzacyjno-wentylacyjnej. W pierwszym podejściu jakiekolwiek moduły składowe urządzenia (tzn. sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny jak również parownik) ujęte są w pojedynczej obudowie. Schłodzone powietrze jest wydmuchiwane przez dmuchawę o sporej mocy i przechodzi przez przewody wentylacyjne, które rozlokowane są w poszczególnych pomieszczeniach. W drugim rozwiązaniu sprężarka i skraplacz umiejscowione są w jednej obudowie. Sprężony gaz przechodzi poprzez poszczególne komponenty urządzenia składające się z cewki zaworu rozprężnego, a także chłodnicy, które rozstawione są w kolejnych wnętrzach.

System centralnej klimatyzacji

Układ centralnej klimatyzacji jest bardzo praktyczny w przypadku konieczności chłodzenia dużych rozmiarów gmachów jak pomieszczenia biurowe, hotele i restauracje, siłownie, sale kinowe, zakłady produkcyjne itp. System taki skupia się z głównej sprężarki, która tłoczy schłodzone powietrze do każdego pomieszczenia w gmachu.