biały dom

Często przed realizacją planów budowy własnego domu powstrzymuje nas koszt budowy lub formalności. Dla niektórych do pełni szczęścia zabrakło dosłownie kilku tysięcy, dla innych naprawdę dużej sumy. Na szczęście rozwój techniki budowlanej pozwala nam w XXI wieku na budowę tanich i wytrzymałych konstrukcji.

Dom „kanadyjski”

Dom zbudowany wokół szkieletu to bardzo dobre rozwiązanie. Odpowiednio konserwowany wytrzyma ponad sto lat. Do jego zalet należy: szybka budowa, tani montaż, lekka konstrukcja, szybkie nagrzewanie, możliwość budowy zimą. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie to musimy najpierw zdobyć wszystkie pozwolenia, zgromadzić „cały” budżet i możemy zacząć budować.

Dom szkieletowy powstaje szybko (w 2-3 miesiące). Największym problemem jest tradycyjny fundament który musi zostać wykonany na miejscu. Szczęśliwie możemy przyśpieszyć pracę korzystając z gotowych więźb fundamentowych. Kolejne etapy również mogą być przyspieszone dzięki gotowymi elementom. Niektórzy twierdzą, iż taki dom to kiepski pomysł bo traci ciepło zimą i nagrzewa się latem. Prawda jest taka, że można temu łatwo zapobiec. Po pierwsze dom musi być odpowiednio uszczelniony tak z zewnątrz jak i wewnątrz Po drugie stosując ogrzewanie elektryczne bardzo szybko uzyskamy optymalną temperaturę zima. I koniecznie należy pamiętać o używaniu wełny mineralnej która ochroni dom przed wilgocią.

Dom typu „Lego”

Najnowszym wynalazkiem i absolutnym mistrzostwem w dziedzinie oszczędzania są domy z gotowych elementów. Do samodzielnego montażu (35m2 pod klucz można postawić w 2-3 osoby w czasie 3 tygodni). Takie konstrukcje występują w różnych formach od najmniejszych 35 m2 do 70 m2. Najlepiej ustawić je na fundamencie stworzonym ze słupów zbrojeniowych 1,20 m. W przeciwieństwie do bloczków, które są używane przez mało profesjonalne firmy by zaoszczędzić na czasie. Słupy te to sprawdzony patent z USA, który stosowany jest od ponad 50 lat i daje odporność nawet przed wiatrem o sile halnego. Koszt fundamentów to 1060 zł, jest to przepaść w porównaniu ze standardową płytą fundamentową.

Za samodzielną budową przemawia fakt, iż dostajemy szczegółową instrukcję pisemną plus filmy. Budujemy bez stresu i kredytu. Nawet najbardziej skomplikowany model damy radę postawić samemu a dom niczym nie różni się od tego który zbuduje nam firma.

Wady i zalety budowy z drewna

  • Przede wszystkim ekologiczny surowiec kojarzą się z naturalnością i elegancją;
  • Drewno jest materiałem posiadającym zdolność do samoregulacji wilgotności, co sprzyja wytworzeniu specyficznego mikroklimat;
  • Do budowy domów szkieletowych wymaga się znacznie mniejszej grubość ścian niż w technologii murowej, a mimo to uzyskuje się dobry współczynnik przenikania ciepła;
  • Domy drewniane i murowane mają taki sam „parametr akustyczności”. W obu przypadkach musimy zainwestować w wygłuszanie ścian i stropów;
  • Niekwestionowanym atutem domów murowanych jest ich popularność. Łatwiej znaleźć gotowe rozwiązania i fachowców;
  • Domy z drewna przede wszystkim są tańsze i szybko się je buduje.

Podsumowanie

Bez względu co motywuje nas do zainwestowania w konstrukcje drewnianą, czy to chęć zaoszczędzenia, czy niesamowity klimat i ekologia. Na pewno jest to rozwiązanie ciekawe i coraz popularniejsze w Polsce. Nie musimy się już obawiać problemów ze złą impregnacją albo nietrzymaniem temperatury. Możemy zbudować budynek całoroczny bez obaw, że jest gorszy od murowanego odpowiednika.